Сдружение Българско водородно общество (БГ Н2 Общество) е национално дружество с основна цел въвеждането на “Зелената енергия” в Република България, чрез ускорено внедряването на върховите за световната наука водородни технологии и адаптирането им в образователната система. Дружеството разработи Националната програма „Водородни технологии-водородна икономика”, която в рамките на пет години ще позволи България да се доближи значително до страните в света, които използват пълноценно водорода за създаването на едно безвъглеродно общество.
БГ Н2 ОБЩЕСТВО е учредено през 2003 година от Министерство на отбраната на Република България, Химикотехнологичен и металургичен университет и Българската академия на науките. БГ Н2 Общество е член на Европейската водородна асоциация (ЕНА, www.h2euro.org) и Европейския изследователски консорциум по водородни технологии (N.ERGHY, www.nerghy.eu), Брюксел, Белгия.
БГ Н2 Общество е между-университетски изследователски център обединяващ: Химико-технологичен и металургичен университет (ХТМУ), Софийски унивирситет “Св.Климент Охридски” – Химически факултет (СУ-ХФ), Минно-геоложки университет “Св. Иван Рилски” (МГУ) и Института по електрохимия и енергийни системи на Българската академия на науките (ИЕЕС-БАН).
В новосъздадения Институт по водородни технологии „Свети апостол и евангелист ЛУКА”, към БГ Н2 Общество, бяха оборудвани и пуснати в експлоатация нови високотехнолигични лаборатории: „Технология на горивните елементи и енергийна ефективност”, „Електролиза и фотоелектролиза”, „Неконвенционални водородни технологии” и две „Учебно-квалификационни лаборатории по водородни технологии”.
Институтът по водородни технологии „Свети апостол и евангелист ЛУКА” изпълнява Националната програма „Водородни технологии-водородна икономика”, като целта на всички дейности по проекта е създаването на благоприятни условия за развитието на нови иновативни предприятия и ускорено комерсиализиране на водородните технологии в Република България.
Цели
Национална и международна стратегия
БГ Н2 Общество е изследователски център, който работи по основните направления на Националната програма за научни изследвания „Водородни технологии – Водородна икономика”. Негови основни дейности са научни изследвания в областта на: горивни елементи, материали за водородната енергетика, разработване на съвременни методи за получаване на водород, методи за неговото съхранение и транспорт както и утилизацията му. БГ Н2 Общество обучава магистри и докторанти по специалността „Водородни технологии”. БГ Н2 Общество е национално дружество с основна цел ускорено внедряване на върховите за световната наука водородни технологии, въвеждането им в образованието и е признато в Европейската комисия (ЕК) като изпълнител на редица международни и национални проекти.
Общественополезни цели на сдружението
Асоциира и координира работата на всички национални, държавни, обществени и частни български научноизследователски и развойно- внедрителски организации, работещи в областта на водородните технологии, с Европейската водородна асоциация, Европейския изследователски консорциум по водородни технологии , с други сродни организации по света, в т.ч. и със структури на НАТО; Консултира и съветва висшите държавни органи и институции, с цел ускорено внедряване на върховите постижения на научно-техническия прогрес и по-конкретно за въвеждане на водородни технологии в отбраната и сигурността, в националната икономика и в бита на населението; Осъществява връзки в областта на водородните технологии между обществени, частни и държавни структури на Република България със страни от цял свят. Подпомага въвеждането на по-чисти енергии и технологични процеси, в полза на интересите на гражданите, чрез поощряване разработването и употребата на водородни технологии в България. Информира българското население, за предимствата и ползите от приложението на водорода като алтернативен, по-чист и икономически по-ефективен източник на енергия. Популяризира водородните технологии, посредством запознаване на гражданите със световния опит в тази сфера.
Учредители
Юридически лица
- Министерство на отбраната, представлявано от министър Николай Свинаров;
- ХТМУ, представляван от ректора – проф. дтн Камен Велев;
- Институт по електрохимия и енергийни системи (ИЕЕС-БАН), представляван от директора проф. дхн Здравко Стойнов.
Физически лица
- академик дхн Александър Крумов Попов от БАН;
- проф. дтн Виктор Христов Анчев от ТУ- София;
- проф. дтн Цвети Богданов Цветков от ХТМУ;
- полк. д-р инж. Кирил Петров Стойчев от Министерство на отбраната ;
- проф. дхн Тони Георгиев Спасов от СУ „Св. Климент Охридски”;
- инж. Димитър Пейчев Кателийчев – депутат от 39-ото Народно събрание;
- проф. дтн Георги Петров Високов от МГУ „Св. Иван Рилски”;
- проф. дхн Асен Ангелов Гиргинов от ХТМУ .
Общи данни
Седалище
София, бул.”Климент Охридски” №8, в сградата на Химико-технологичен и металургичен университет (ХТМУ), блок Б, ст. 9
Връзки с обществеността
магистър Ева Цветкова, тел.: (+359 88) 865 09 25, e-mail: evatsv@gmail.com
Клуб
София, ул.”Кричим” 82, Офис 2
Регистрационни данни
решение №1 от 05.08.2003г. на СГС, по ф.д.№8057/2003г., вписано във фирмения регистър парт. №10644, том 199, рег.V, стр.70 БУЛСТАТ № 131124367 ИДЕНТИФ. № BG 131124367
Банкови сметки
Българска пощенска банка, клон София, офис “Дървеница”
- SWIFT BIC: BPBIBGSF
- BGN, IBAN: BG 44 BPBI 7940 105 327 3601
- EUR, IBAN: BG 26 BPBI 7940 145 327 3601
Национален фонд “Водородът и глобалното затопляне”
Райфайзенбанк АД, клон София, офис “Студентски град”
- SWIFT BIC: RZBBBGSF
- BGN, IBAN: BG 38 RZBB 9155 1066 5750 13
- EUR, IBAN: BG 26 RZBB 9155 1466 5750 02
В сметките на Националния фонд постъпват: дарения, встъпителна вноска и членски внос от Бизнес съвета, субсидии от държавния бюджет и европейски фондове.